Sistem za upravljanje proizvodnje KINER

Predstavitev sistema Kiner

Predstavitev delovanja sistema Kiner

Kaj je KINER?

static1.squarespace.com.png
 

KINER je je samostojni MES (Manufacturing Execution System) sistem za upravljanje in nadzor proizvodnje.  Ključna prednost sistema KINER je, da predstavlja celovit in zaokrožen sistem, ki nudi vse potrebno za čim bolj optimalen potek proizvodnje. Poseben poudarek je na  integraciji z ostalimi sistemi, predvsem ERP ter dokumentnimi sistemi. KINER je osnovno orodje, ki ga potrebujejo vodje in planerji proizvodnje za optimalno upravljanje s proizvodnim procesom in njegovimi resursi.

KINER omogoča kontinuiran in neposreden vpogled v proizvodnjo ter stanje proizvodnih nalogov tudi ostalim zaposlenim, ki potrebujejo dostop do teh informacij. Podatki o dogajanju v proizvodnji, ki jih sistem KINER evidentira, pa so v nadaljevanju dobra osnova za stalno izboljševanje proizvodnih procesov. Ker je KINER samostojna aplikacija, ga je možno izjemno hitro in brez večjih posegov v  ostale dele informacijskega sistema implementirati v vsako proizvodno okolje, uporaba je enostavna in učinkovita, s svojimi funkcionalnostmi pa odlično zapolnjuje praznino med planskim in kontrolnim nivojem in je primeren za vse veje industrije.
 

Prednosti uporabe sistema KINER

  • Je celovit proizvodni informacijski sistem, integriran z ERP sistemi (npr. SAP)
  • Je osnovno orodje, ki ga potrebuje vodja proizvodnje za optimalno upravljanje s proizvodnimi procesi in njegovimi resursi
  • Tudi če podjetje nima ERP, bo lahko brez težav uporabljalo KINER kot MES sistem
  • Omogoča znižanje proizvodnih stroškov dela tudi za 20 do 30 %
  • Poveča fleksibilnost proizvodnje, zaradi česar pa je možno znižati zaloge ali optimizirati druge proizvodne vire
  • Omogoča integracijo in poenotenje proizvodnih procesov ter njihovega nadzora v lokacijsko ločenih proizvodnih lokacijah
  • Zagotavlja transparentnost proizvodnje, porabljenega časa, materiala ali drugih resursov
  • KINER je temelj, s katerim vpeljemo normative v proizvodnjo, če le-ti še niso natančno določeni
  • Uvaja elektronsko poslovanje, odpravlja dvojne vnose, zmanjšuje možnost napak na minimum. Zbira povratne informacije iz proizvodnje in jih prenaša v ERP sistem (opravljeno delo, količina, zastoji, izmeti…)
  • Je orodje za najučinkovitejši nadzor produktivnosti dela v proizvodnji
  • Omogoča grafičen prikaz delovanja proizvodnje (strojev) in analizo specifičnih problemov
  • Predstavlja temelj za razvoj proizvodnega kontrolinga, ki je ključni del kontrolinga proizvodnega podjetja
  • Sistematično zajema podatke na vseh delovnih mestih in jih uporablja za nadalnje analize
  • Prilagaja se izbranemu tipu proizvodnih procesov
  • Implementacija sistema traja od 3 do 6 mesecev, čas vpeljave pa se lahko prilagodi glede na proizvodno dinamiko podjetja

Opis delovanja 

Osnovni objekt v sistemu KINER predstavlja elektronski delovni nalog. Delovni nalog se običajno v KINER prenese iz ERP sistema. Nalog je nato potrebno razporediti na točno določen stroj (ali več strojev). Ko je nalog na stroju, je na stroj možna prijava delavca in s tem omogočeno proženje stroja. V času prijave stroj obratuje in z avtomatskim zajemom podatkov avtomatsko šteje kose in čas delovanja stroja. Prav tako v primeru zastoja zahteva od delavca vpis in evidentiranje vzroka zastoja ter mu tako omogoči nadaljnje delo. Na koncu izmene delavec vpiše število narejenih kosov, izmet, vzroke izmeta in se odjavi. S tem so zagotovljeni vsi podatki potrebni za obračun realizacije in uspešnosti delavca. Ko je realizirana količina na stroju enaka razporejeni količini na nalogu, se stroj avtomatsko ustavi. Delavec izvede aktivnosti odjave.Nalog se zaključi in s tem razbremeni stroj. Na njegovo mesto se postavi drugi nalog v čakalni vrsti in delo se lahko nadaljuje. Ko je nalog zaključen, je pot naloga skozi sistem KINER končana. Tako so zagotovljeni vsi podatki o nalogih, podatki o delavcih in njihovih dosegih ter podatki o izkoristkih in zastojih strojev.
Sistem KINER je zgrajen iz več programskih modulov. Uporabnik večino svojih aktivnosti izvede preko modula Vodenje proizvodnje. Ta omogoča več različnih operacij, poglavitne so:

  • razporejanje razpisanih nalogov (ki jih dobi iz ERP sistema) na posamezne stroje obdelava podatkov iz proizvodnje
  • pregledovanje in potrjevanje za prenos v nadaljnjo obdelavo v ERP sistem
  • možnost stalnega nadzora proizvodnje 
  • pregled trenutnega stanja proizvodnje

Želite izvedeti več?

V seznamu se nahaja nekaj dokumentov, ki si jih lahko prenesete na svoj računalnik in ki vam bodo še dodatno pojasnile celotno delovanje sistema KINER. Podrobno vam bomo predstavili tudi vlogo napredne analitike na zbranih podatkih in prikazali uspešno implementacijo pri eni izmed strank.