Avtomatski in ročni zajem podatkov
Sodobni stroji nam omogočajo neposreden zajem podatkov iz krmilnikov, spremljanje realizacije, statusa stroja, delovnih in drugih parametrov. Podatke preko vmesnikov avtomatsko prenesemo v sistem KINER za nadaljnjo obdelavo. Povsod tam, kjer avtomatski zajem podatkov ni možen ali smiseln, se podatki preko različnih vmesnikov (črtna koda, tipkovnica, industrijski terminal) ročno vpišejo na najbolj ekonomičen in uporabniku prijazen način. V ta namen uporabljamo modul KinerTouch, ki je prilagojen uporabi preko zaslonov na dotik, kar je optimalno za proizvodno okolje.
V tem modulu upravljamo naslednje aktivnosti:
- specifike delavcev (uvajanje, nižja norma, skrajšan delovni čas
- evidenco odsotnosti (bolniške, dopusti, koriščenje ur...)
- evidenco režijskega dela
- prijavo neposredno v proizvodnji ali preko izemenovodj
Opis delovanja
Kot predpogoj za zajem podatkov iz proizvodnje mora biti na stroju razporejen nalog. S stališča zajema podatkov sistema KINER se delovna mesta delijo na dva tipa:
- Avtomatski zajem podatkov - omogočajo ga računalniško krmiljeni stroji. Iz teh strojev se prenaša podatke o stanju izdelanih kosov (števni signali), podatke o stanju stroja (zastoji) in tudi kompletno status stroj, če ima-ta vgrajeno lastno diagnostiko. Na teh strojih so nameščeni terminali, preko katerih se izvedejo vse operacije, potrebne za delovanje KINER (prijava in odjava delavca, zaključitev zastoja, nastavljanje stroja, …).
- Ročni zajem podatkov - Pri ročnem zajemu podatkov podatke vnaša delavec za posamezno delovno mesto preko ustreznega vmesnika, kot so terminali oziroma čitalci črtne kode. Preko teh vmesnikov se vpisujejo prijave in odjave delavcev, vpisovanje izdelanih kosov in podobno. Tu so mišljena vsa ostala delovna mesta, iz katerih ni možen oziroma ni smiseln avtomatski zajem. Za ta delovna mesta ima izmenovodja prenosni terminal z radijsko komunikacijo (RF terminal), po proizvodnji pa je nameščeno ustrezno število industrijskih osebnih računalnikov, ki služijo kot odjavna mesta.
Postopek avtomatskega zajema podatkov
Na terminalu so prikazani podatki o delovnem nalogu in število kosov, ki jih je še potrebno še narediti. Ob začetku dela se delavec s pomočjo osebne identifikacijske kartice s črtno kodo prijavi na stroj in prične z delom. KINER avtomatsko zaznava delovanje stroja in beleži izdelane kose. Če med delom pride do zastoja, program zabeleži njegov začetek in zaključek. Ob koncu izmene delavec vpiše morebiten izmet in se odjavi. Podatki o realizaciji delavca se prenašajo v bazo podatkov, s tem pa ima izmenovodja v vsakem trenutku možnost pregleda realizacije nalogov.
Postopek ročnega zajema podatkov
Izmenovodja gre z delavcem do stroja, kjer naj bi delavec delal in ga s pomočjo RF terminala ali forme v moduli KinerTouch prijavi na stroj. Ob koncu dela gre delavec do najbližjega odjavnega mesta, vpiše število izdelanih kosov, število izmeta in morebitne motnje ter se odjavi z delovnega mesta. Na odjavnem mestu ima delavec, ki je prijavljen na določeno delovno mesto, v vsakem trenutku možnost pregleda podatkov o nalogu na katerega je prijavljen . Delavec na delovnih mestih z ročnim zajemom podatke o izdelanih kosih, izmetu in motnjah vpiše šele ob odjavi, zato v sistemu KINER nimamo podatkov o trenutni realizaciji.